/   WKKW

Syn angloarabki z Walewic mistrzem świata

Najlepszym koniem tegorocznych Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW wśród 7-latków został kary ogier trakeński Sweetwaters Ziehten TSF dosiadany przez niemiecką amazonkę Sophie Leube. Zwycięzca jest synem ogiera trakeńskiego Abendtanz i klaczy Zaria (Campetot – Zula / Pick Wick).

Ta ostatnia to angloarabka urodzona w 1994 roku w Walewicach. W jej rodowodzie są nie tylko angloaraby sprowadzone z Francji (vide Campetot i Pick Wick), ale także takie znane w polskiej hodowli ogiery, jak: Ułus, Cross xx, Czort oo, czy Equator.

Księga trakeńska dopuszcza używanie koni angloarabskich, nawet w pierwszym pokoleniu. Podobnie jak koni pełnej krwi angielskiej czy czystej krwi arabskiej. Dlatego potomstwo klaczy angloarabskiej po ogierach trakeńskich uznawane jest jako trakeńskie. Z tej zasady skorzystał Dieter Schoen, który jest właścicielem Zarii i konsekwentnie kryje ją ogierami trakeńskimi. Dochował się od Zarii także konia Zimbal (po trakeńskim Connery).

W linii męskiej Sweetwaters Ziehten TSF jest wnukiem znanego ogiera trakeńskiego Hirtentanz, a cała ta linia wywodzi się od angloarabskiego Burnusa, na którym jeździł i sukcesy w WKKW odnosił młody Reiner Klimke. W 1956 roku, w wieku 8 lat Burnus został uznany do rasy trakeńskiej. W sumie pokrył 420 klaczy tej rasy. Dał 40 klaczy hodowlanych i czterech uznanych synów, wśród których był Habicht, przodek ogiera Sweetwaters Ziehten TSF.

Autor tekstu: Marek Szewczyk, www.hipologika.pl

Źródło: www.facebook.com/mondialdulion
Źródło: www.facebook.com/mondialdulion

UDOSTĘPNIJ