Historyczny sukces państwowej hodowli

W dniach 29 listopada – 1 grudnia br. polskie konie z nadzorowanych przez ANR stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnych wałczyły na Czempionacie Świata Koni Arabskich Czystej Krwi w Paryżu o najwyższe tytuły wieńczące dwanaście miesięcy zmagań.

Występ polskiej ekipy był wyjątkowy, a jakość prezentowanych koni unikalna, również ze względu na powrót słynnej klaczy PIANISSIMA z Janowa Podlaskiego. Po kilku latach przerwy w występach ta wyjątkowa klacz powróciła na ring pokazowy tylko w jednym celu, aby zmierzyć się w rywalizacji o Platynowy Puchar przyznawany od zeszłego roku wyłącznie koniom, które wcześniej wygrały już czempionat świata. Pianissima dwukrotnie zdobyła tytuł Czempionki Świata, najpierw jako juniorka i następnie jako klacz dorosła. Jest zaledwie kilka koni na świecie, którym udało się tego dokonać, a wśród nich Pianissima.

Konie z polskiej hodowli zdobyły tytuły i medale w 3 kategoriach: klaczy młodszych, klaczy starszych i ogierów młodszych. Pierwsza Polsce powód do dumy dała wyhodowana w Stadzie Ogierów w Białce dwuletnia klacz PERFINKA, która została Wiceczempionką Świata Klaczy Młodszych i srebrną medalistką z Paryża. Niecały miesiąc wcześniej sięgnęła po srebro i tytuł Wiceczempionki Europy Klaczy Młodszych w Weronie, a we wrześniu wygrała złoto i tytuł Czempionki Klaczy Młodszych na Pucharze Narodów w Achen (Akwizgranie, przyp. PZHK). Zdobyte przez Perfinkę w Paryżu złoto i tytuł są pierwszymi w historii zdobytymi przez konia z SO Białka na Czempionacie Świata. Do Top Ten w tej kategorii zakwalifikowały się także Euzona ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Echo Aurora ze Stadniny Koni Chrcynno-Pałac.

Następnie powodów do radości dostarczyła EMANDORIA ze Stadniny Koni w Michałowie, która została złotą medalistką i Czempionką Świata Klaczy Starszych. Tym samym Emandoria, która we wrześniu w Achen (Akwizgranie, przyp. PZHK) wygrała tytuł Czempionki Klaczy Starszych i złoto w Pucharze Narodów, a w listopadzie złoto i tytuł Czempionki Europy Klaczy Starszych, zdobyła w 2013 r. tytuł Trójkoronowanej. Ponadto do Top Ten w tej kategorii dołączyły Primera i Cenoza z SK Janów Podlaski, Pistoria z SK Michałów i wyhodowana w Janowie Podlaskim Etnologia sprzedana w 2012 r. do Wielkiej Brytanii.

Na koniec w kategorii ogierów młodszych do Top Ten weszły Psyche Keret z SK Chrcynno-Pałac i Gajman PS z hodowli Przemysława Sawickiego.

Polska hodowla państwowa otrzymała też specjalny Puchar dla Wiodącej Hodowli Światowej za Wybitne Osiągnięcia, a Stadnina Koni w Janowie Podlaskim uhonorowana została tytułem dla Najlepszego Hodowcy. Janowska klacz Pilarosa otrzymała także tytuł Najlepszej klaczy egipskiej.

Źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych

UDOSTĘPNIJ

Tagi: