Arezzo z koniem polskiej hodowli w tle

Toskania to nie tylko wyśmienite oliwki czy sery, ale także miting skokowy, który trwa nieprzerwanie 4 tygodnie. Mimo, że co tydzień rozgrywane są tam inne zawody – to cały cykl znany jest jako Arezzo Toscania Tour. Startują tam konie w każdym wieku, od tych dużych aż po kuce. Arezzo (tak w skrócie nazywa się potocznie te zawody) to początek sezonu otwartego. Konie i zawodnicy konkurują na kilku parkurach, w konkursach dla młodych koni aż po Grand Prix rangi CSI3*, a są lata gdzie ogółem w tych zmaganiach uczestniczy ponad 1000 koni.

W tym roku także polscy zawodnicy uczestniczyli w tym zawodach, ale milą niespodzianką okazała się uczestniczka konkursów 145 cm, dziesięcioletnia klacz polskiej hodowli, FINARETTA, dosiadana przez zawodnika niemieckiego Frederika Troschke. Klacz ta jest wpisana do księgi polskiego konia szlachetnego półkrwi, jej hodowcą jest Urszula Farysej, która od lat wraz z mężem Zenonem związana jest z hodowlą koni sportowych.
FINARETTA to córka holsztyńskiego Carry Son, a jej matka to Fabiola V sp po Calvadur hol. (syn Calypso I). W Polsce dosiadał jej Andrzej Lemański. Klacz ta od sezonu 2013 startuje w konkursach klasyfikowanych w rankingach FEI. Jej pierwszym “międzynarodowym” jeźdźcem był Niemiec – Jan Nicolas Dornbracht, aby od kwietnia 2014 zadebiutował na niej, właśnie w Arezzo, Fredirick Troschke. FINARETTA startowała w zawodach międzynarodowych CSI 2 i 3*, głównie w konkursach 140 cm i 145 cm. Interesującym jest fakt, że do Niemiec klacz ta trafiła przez Lucjana Kosnowicza, który był jej kolejnym właścicielem.
Jak pokazuje historia Pan Lucjan Kosnowicz ma oko do koni… Jest on hodowcą ogiera sp ARAMIS 1997 (Elf sp – Aneksja wlkp / Kerman wlkp), który ukończył z wynikiem bardzo dobrym ZT w Białym Borze, następnie startował w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w kategoriach 5-, 6- i 7-latków, zajmując odpowiednio 3 pozycję, wygrywając kategorie koni 6 letnich oraz 7 letnich. Koń ten przeszedł prawidłową drogę szkoleniową, aby od 2008 startować w zawodach międzynarodowych aż po CSI5* La Baule czy Cannes. Para Aramis i Jamal Rahimow (AZE) startowali także w znanych już za granicą zawodach w Lesznie (CSI2*).

Wyniki GOLD TOUR

UDOSTĘPNIJ