W miniony weekend podczas Halowych Mistrzostw Polski w Skokach przez przeszkody 2025 w RC Idmar Krajkowo złoty medal w kategorii seniorów wywalczył doświadczony zawodnik Wojciech Wojcianiec na ogierze ALIEAN ZIN’GALERIANI sp (Zinedine KWPN – Aukelien KWPN / Numero Uno KWPN).
Hodowcą gniadego ogiera pieszczotliwie zwanego „Zenkiem” jest Tomasz Jankowski, a właścicielem Agro-Partner Dariusz Mikołajczyk.
Wojciech Wojcianiec rozpoczął starty na ogierze ALIEAN ZIN’GALERIANI w 2024 roku. W lutym br. podczas Cavaliady Kraków para rywalizowała w konkursach 145-155 cm. Wcześniej w niższych konkursach startowała na nim Eryka Mikołajczyk i Agnieszka Olszewska.
Minął już rok, od kiedy dostałem od pana Dariusza Mikołajczyka ALIEAN ZIN’GALERIANI do treningu. Przez ten okres gniady ogier bardzo się rozwinął. Już podczas Cavaliady w Warszawie w listopadzie 2024 roku, pokazał, że może startować w dużych konkursach. Teraz bardzo miłym akcentem na zakończenie sezonu halowego jest zdobycie przez nas Mistrzostwa Polski. ALIEAN ZIN’GALERIANI jest bardzo waleczny, dokładny i skupiony na stawianymi przed nim zadaniami. To aktualnie mój najlepszy koń.
W Mistrzostwach w Krajkowie jechałem pod koniec konkursu i wiedziałem, że wszyscy przekraczają normę czasu. Musiałem zatem znaleźć jakąś optymalną trasę, żeby nie przekroczyć wyśrubowanej normy czasu. Udało nam się to zrobić na zakręcie przed przeszkodą numer 2. Potem tylko zostałem w rytmie i wszystko ładnie poszło do końca. To mój pierwszy medal podczas HMP. Wcześniej w mojej karierze zdobyłem trzy medale Mistrzostw Polski Seniorów na otwartym terenie.
Nasze plany na 2025 rok to starty w cyklu Pucharu Narodów, żeby ALIEAN ZIN’GALERIANI miał szansę na dalszy rozwój. Trener kadry seniorów Jan Vinckier powołał naszą parę na odbywające się w kwietniu we włoskim Gorla Minore zawody z tej serii. Wcześniej musimy jeszcze zaliczyć kontrolny start na otwartym terenie, pewnie za granicą
– powiedział Wojciech Wojcianiec.
Ojcem ALIEAN ZIN’GALERIANI jest ogier Zinedine KWPN (Quidam s.f – Udonja KWPN / Quidam de Revel s.f.) na którym w Polsce startował Marek Wacławik. W 2012 roku kasztanowaty ogier został sprzedany do stajni Ludgera Beerbauma. Utytułowany niemiecki zawodnik wraz z Zinedine zajął m.in. drugie miejsce w Grand Prix w Paryżu i Londynie, piąte miejsce w Grand Prix w Szanghaju, udowadniając swój wybitny talent skokowy. Później Zinedine wygrał World Cup w Zurichu, uczestniczył w CSI5 * w St. Gallen oraz w CSI4 * w Wiesbaden.
Według danych HorseTelex z 300 potomków Zinedine, 27 startuje w konkursach 145 cm lub wyżej. Wśród nich jest dosiadany przez Marka Wacławika, a wyhodowany przez Agnieszkę Sztandar-Sztanderską, wałach KATHMANDAU sp (Zinedine KWPN – Kleopatra sp / Samurai M KWPN).
Zdjęcia autorstwa Marta Flatow, dzięki uprzejmości PZJ.



