Specjalna nagroda prezesa PZHK dla Denetora – jednego z najlepszych koni polskiej hodowli

Grzegorz Kubiak to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych polskich zawodników. Od ponad 30 lat jedyny polski olimpijczyk w skokach przez przeszkody, aż 64 razy reprezentował kraj w prestiżowych konkursach o Puchar Narodów, na 6 koniach zdobył 8 tytułów Mistrza Polski, pięciokrotnie reprezentował nasz kraj w Finale Pucharu Świata, uczestnik Mistrzostw Europy i Świata. Tym bardziej cieszy fakt, że tak znakomity jeździec docenił rodzimą hodowlę i z powodzeniem od kilku lat reprezentuje nasz kraj na koniu wyhodowanym w Polsce.

Denetor, bo o nim właśnie mowa, to 10-letni kasztanowaty ogier szlachetnej półkrwi po Romualdo KWPN od nowielickiej Daroli sp po holsztyńskiem ogierze Cabrol. Hodowcą konia jest Pan Marek Lesner, a właścicielem „Agrofood S.A. Grabowiec”.

Denetor to obecnie zdecydowanie jeden z najlepszych koni sportowych w kraju. Jako jedyny koń z Polski wziął udział w Grand Prix Ogierów Świata, które odbyło się w zeszłym roku podczas Mistrzostwa Świata Młodych Koni 2013 Zangersheide Lanaken (Belgia). Wielokrotnie z powodzeniem startował w międzynarodowych i krajowych zawodach na poziomie Dużej Rundy. Pod Grzegorzem Kubiakiem można było go także podziwiać w konkursach Pucharu Narodów (CSIO 3* Bratysława 2013, CSIO 3* Celje 2014). Podczas ostatnich Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach przez przeszkody zawodnik zajął na tym nim 8. miejsce.

Nie bez powodu podczas ostatnich CSIO 3*, które odbyły się na sopockim hipodromie, Denetor otrzymał specjalną nagrodę prezesa PZHK dla najlepszego konia polskiej hodowli tych zawodów. Denetor był najlepszy w konkursach Dużej Rundy ze wszystkich koni polskiej hodowli startujących w Sopocie. W najważniejszym konkursie turnieju Grand Prix, podczas którego został jednocześnie rozegrany pierwszy etap Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski, para Grzegorz Kubiak i Denetor zajęli 13. miejsce i jednoczenie piąte w rankingu JGPWP.