/   Powożenie

Śląskie konie wygrywają Mistrzostwa Świata!

Pierwszy raz w historii odbyły się Mistrzostwa Świata Młodych Koni w Powożeniu Zaprzęgami. Dwóch Polskich zawodników zaprezentowało 6 koni w 3 kategoriach wiekowych – 5-, 6- i 7-laktów. Weronika i Bartłomiej Kwiatek wyruszyli z polskimi końmi do węgierskiego Mezohegyes.

5 z sześciu koni zakwalifikowało się do Finałów Mistrzostw Świata. Wszystkie rasy śląskiej:

• Powożony przez Weronikę Kwiatek 5-letni ogier Imbred śl. (Pikolo śl. – Izyda / Mundial śl.), hodowli i własności Grzegorza Świątka. Ogier zajął ostatecznie 4 miejsce, a przez sędziów okrzyknięty został śląskim Totilasem, co zawdzięcza ponadprzeciętnej elastyczności szczególnie kłusie.
  • Powożone przez Bartłomieja Kwiatka:
    • 6-letni ogier Bazyli śl. (Lokan śl. – Bazylia / Palant śl.), hod. SO Książ, własności Grzegorza Świątka. Bazyli został pierwszym Mistrzem Świata w kategorii 6-laktów! Za przydatność i perspektywę na przyszłość dostawał ocenę 9!
    • 6-letnia klacz Frezja śl. (Regiment śl. – Fuksja / Jogurt śl.), hod. SO Książ i własności Grzegorza Świątka została srebrną medalistką Mistrzostw Świata w kategorii 6-latków.
    • 7-letni ogier Sonet śl. (Dastin xx – Sorbona / Bojkot śl.), hod. SO Książ, własność OHZ Kamieniec Ząbkowicki, który uplasował się w mocnej stawce 7-latków na 4 miejscu!
    • 7-letnia klacz Lawenda śl. (Arabetto śl. – Lokana / Glockner old.), hod. SO Książ, własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki. Klacz zajęła 6 miejsce w klasyfikacji końcowej.

To ogromny sukces polskiej hodowli i sportu! Bartłomiej i Weronika Kwiatek zaprezentowali wybitne konie, które na równi walczyły z końmi niemieckimi i holenderskimi, pokonując je w kilku klasyfikacjach! To wspaniały wynik i pewien przełom, który pokazuje, że konie hodowane w Polsce to konie z czołówki światowej. Każda kategoria była reprezentowana przez polskich zawodników, którzy w każdej z nich zajęli wysokie lokaty.

Polski Związek Hodowców Koni serdecznie gratuluje hodowcom, właścicielom i zawodnikom niniejszych koni!