/   Teraz Polskie Konie, WKKW

Ogier AKWEN AA sprzedany do Szwajcarii!

Na początku tego miesiąca 4-letni ogier rasy małopolskiej AKWEN AA został sprzedany do szwajcarskiej zawodniczki konkurencji Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego, która startuje między innymi na poziomie 4*.

AKWEN AA to syn ogiera DŻAGAS m (AC) i klaczy ASHANTI m (AA) po HUZAR m (AA). Wyhodowany przez Aleksandra Łoja, a w wieku 10 miesięcy przeszedł pod opiekę jego brata, Janusza.

AKWEN AA od źrebięcia brylował. W wachlarzu jego osiągnięć hodowlanych są między innymi dwa tytuły Najlepszego Konia Narodowego Młodzieżowego Czempionatu koni rasy małopolskiej w Białce w 2020 i 2021 r.

Również jako koń 3-letni wyróżniał się. Podczas kwalifikacji ogierów ras szlachetnych do hodowli i polowego treningu wierzchowego otrzymał najwyższą notę w ocenie bonitacyjnej – 82 pkt (14-4-14-7-7-7-8-7-14) oraz wysokie noty w ocenie liniowej 8,5 pkt. za typ i 8,0 pkt. za pokrój. Natomiast w próbie dzielności, do której przygotowywał się pod okiem Pawła Spisaka, uzyskał w grupie koni WKKW pierwsze miejsce ex aequo z o rok starszym ogierem ELIOS AA, również rasy małopolskiej. W tym sprawdzianie użytkowości, między innymi, otrzymał dobrą ocenę (8,0 pkt) od jeźdźca testowego, którym był znany zawodnik WKKW, olimpijczyk Jan Kamiński.

Właściciel ogiera właśnie Janowi Kamińskiemu powierzył przygotowanie AKWENA AA do dalszych prób użytkowości w konkurencji WKKW. AKWEN AA jako koń 4-letni wystartował w zawodach krajowych w klasach odpowiednich dla swojego wieku (CNC 90 i CNC 100) w Walewicach (2 miejsce). W Facimiechu, podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w WKKW był pierwszy po próbie ujeżdżenia, w próbie terenowej niestety został wyeliminowany – co zdarza się młodym koniom. Zakończył sezon zawodami w ramach Strzegom October Festival, gdzie zdobył 3 miejsce w CNC 90, na ponad 30 koni, nie tylko z Polski.

Wracając do spraw hodowlanych, nie wiadomo jak potoczą się losy ogiera AKWEN AA jako rozpłodnika. Możemy jedynie trzymać kciuki, aby wciąż był ogierem. Na szczęście Janusz Łój to profesjonalista i lekarz weterynarii specjalizujący się w rozrodzie koni, pozostawił sobie po swoim wychowanku zapas materiału biologicznego, właściwie zachowanego. 🙂

Natomiast AKWEN AA, mimo młodego wieku, doczekał się już kilku sztuk potomstwa. Urodziło się po nim 5 klaczek i 1 ogierek, natomiast w tym roku pokryte AKWENEM AA i źrebne jest w sumie 18 klaczy, wszystko w obrębie księgi koni rasy małopolskiej. Liczymy więc, że w przyszłym roku zobaczymy je na czempionatach hodowlanych tej rasy i nie tylko… Pan Janusz chwali także jakość nasienia AKWENA AA pod względem żywotności plemników i skuteczności zapłodnienia.

Poza wyjątkowym eksterierem AKWEN AA, imponuje dobrym charakterem i temperamentem. Pomimo, że do innych koni zachowuje się jak na prawdziwego ogiera przystało, to we współpracy z ludźmi jest bardzo posłuszny, pojętny i szybko się uczy. Nawet wielokilometrowe podróże do miejsc treningu czy na zawody nie robią na nim wrażenia.

Według informacji od właściciela, AKWEN AA wyjedzie na przyszły sezon startowy do Niemiec, a następnie do swojego nowego domu w Szwajcarii.

Będziemy kibicować i mocno trzymać kciuki za jego wyniki na arenie międzynarodowej i mamy nadzieję jeszcze o nim usłyszeć, zarówno w aspekcie wyników sportowych, jak i hodowlanych.

Gratulacje dla hodowcy, Aleksandra Łoja, właściciela, Janusza Łoja, wielki szacunek dla pracy wszystkich, którzy przyczynili się do tak dobrze rozpoczętej kariery sportowej ogiera oraz powodzenia dla kolejnych jeźdźców!

AKWEN AA (Racot, 17.03.2022)
Akwen AA m(AA) (Dżagas m(AC) - Ashanti m(AA) / Huzar m(AA))
Akwen AA m(AA)

UDOSTĘPNIJ

Tagi: