II Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem 2018 – wyniki

W zeszłym roku na poznańskiej Cavaliadzie Polski Związek Hodowców Koni po raz pierwszy zorganizował czempionat w skokach luzem. Pełne trybuny i wielkie zainteresowanie ze strony uczestników i gości jasno pokazywały, że taka prezentacja koni warta jest regularnego powtarzania w tym samym miejscu i czasie. 1 grudnia, w sobotę, o godzinie 11.00 rozpoczął się II Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem.

Komisja w składzie: Bogdan Kuchejda, Łukasz Jończyk oraz Henryk Soboń oceniała konie w kategoriach wiekowych – konie dwuletnie oraz konie trzyletnie. Przed oceniającymi i publicznością zaprezentowało się 10 koni dwuletnich oraz 8 koni trzyletnich.

Diamuno Star sp (Talent Charboniere – Dominique / Numero Uno) i klacz Donna Neva S sp (MJT Nevados S – Donwelta S / Weltstein) zwycięzcami kolejnej edycji czempionatu w skokach luzem na Cavaliadzie w Poznaniu.

Wyniki czempionatu:

O czempionach

Dwuletni Diamuno Star hodowli i własności Małgorzaty Jóźwik w tym roku, podczas Ogólnopolskiego Czempionatu rasy Polski Koń Szlachetny Półkrwi w Jarużynie zajął 3. miejsce wśród ogierów 2-letnich i 1-miejsce w IV Kujawsko-Pomorskim Czempionacie Użytkowym Ras Szlachetnych również w Jarużynie (z notą 8,8 za skoki). Ponadto zwycięzca w grupie dwuletnich ogierów podczas wiosennego Kujawsko-Pomorskiego Przeglądu Użytkowego w Jarużynie z notą 9,0 za skoki. Jego ojcem jest Mistrz Polski Koni 4-letnich w WKKW ogier Talent Charboniere obecnie startuje na poziomie 140 cm (Ulrike Bruns GER). Matka Dominique to córka fenomenalnego konia sportowego i reproduktora ogiera Numero Uno (Marco Kutscher GER). Wywodzi się z holsztyńskiej rodziny 1446, a jej matka Starline to siostra Bundeschampiona, konia klasy GP w skokach ogiera Captain Fire (Marco Kutscher GER). Komisja doceniła technikę skoku ogiera oraz piękny ruch, końcowy wynik to 36,6 pkt. Czempion bezpośrednio po ocenie i ogłoszeniu wyników został sprzedany do niemieckiej stajni Georga Brunsa. Z inicjatywy Georga Brunsa Talent Charboniere na podstawie wyników został uznany w związku westfalskim!

Trzyletnia Donna Neva S, wyhodowana przez nieżyjącego już Stanisława Szurika, własności Elizy Chylińskiej-Karpus była zeszłoroczną wiceczempionką podczas Cavaliady w Poznaniu, a w tym roku zdobyła tytuł czempionki podczas IV Kujawsko-Pomorskim Czempionacie Użytkowym Ras Szlachetnych w Jarużynie. Czempionka Kujawsko-Pomorskiej Wystawy Źrebiąt z 2015 roku. Ojciec MJT Nevados S – Mistrz Świata Koni 7-letnich w skokach z 2015 roku (Gregory Wathelet BEL), a wcześniej dwukrotny Mistrz Polski koni 4- i 5-letnich (Jacek Zagor). Matka Donwelta to zasłużona matka stadna, córka klaczy Donwega – czempionki Polowej Próby Dzielności Gliszcz 2004 r., ocena za skoki 8,67 pkt. Ojciec matki Weltstein startował w ujeżdżeniu do poziomu Grand Prix zawodów ogólnopolskich (Marzena Makowska). Donna Neva S wywodzi się z hanowerskiej rodziny klaczy Flueco (1192404), z której pochodzą takie konie klasy GP w skokach jak: Carboni (Patrick Majher SVK), czy Gabriel (Lars NIeberg GER, Maria Paz Gastaneta Mendiburu PER). (34,2 pkt w Poznaniu).

O wiceczempionach

Dwuletnia Ginewra wlkp (Connor – Gaja), hodowli i własności Moniki Tadych zdobyła tytuł wiceczempionki koni dwuletnich. Ginewra to zwyciężczyni premiowania koni dwuletnich w Siedleczku i w Jarużynie, gdzie za skoki luzem otrzymała notę 8,2. Ojciec Connor skokowy czempion koni holsztyńskich w kategorii siedmiolatków, obecnie startuje na poziomie 145 cm (Thomas Konle GER, Nicolas Delmotte FRA). Matka to wywodząca się ze Stadniny Koni Racot klacz Gaja, córka ogiera Carry Son – czempiona Zakładu Treningowego w Białym Borze z 2002 roku.

Kola wlkp (Coupie – Kolina), hodowli i własności Stadniny Koni w Dobrzyniewie Sp. z o.o. zdobyła tytuł wiceczempionki koni trzyletnich. Kola to córka ogiera westfalskiego Coupie – czempion ogierów skokowych podczas licencji związku westfalskiego w Münster-Handorf w 2012, rok później potwierdził swoje zdolności wygrywając test 30 dniowy w najwyższą dotąd notą 10.0! Matka to Kolina – córka ogiera CALVADOS Z klasy GP, finalista MŚMK – 5-latków (Rolf Brill NED, Christian Ahlmann GER, Judy Ann Melchior BEL), m. in. ojciec konia MJT Nevados S – startujący obecnie na poziomie międzynarodowych konkursów GP, Mistrz Świata Koni 7-letnich w skokach z 2015 roku (Gregory Wathelet BEL), a wcześniej dwukrotny Mistrz Polski koni 4- i 5-letnich (Jacek Zagor).

 

 

UDOSTĘPNIJ

Tagi: , ,